RIDE FOR POLIO – Τί είναι τελικά αυτή η δράση της 2484 Περιφέρειας που διοργανώνουν οι Ρ.Ο.Καλαμαριάς και Ρ.Ο.Κομοτηνής;

Το RIDE FOR POLIO (2015) είναι η συνέχεια της δράσης που υλοποίησε ο Ροταριανός Όμιλος Κομοτηνής μέσω του Πρόεδρου ροτ.Γιώργου Προυσανίδη και του Γραμματέα ροτ.Γιώργου Κάλφα και υποστηρίχθηκε από τα μέλη του Ροταριανού Ομίλου Καλαμαριάς και η οποία πραγματοποιήθηκε στις 24 Οκτωβρίου 2014, Παγκόσμια Ημέρα κατά της Πολιομυελίτιδας.

Χάρη στην περσινή επιτυχία, οι αξιωματούχοι των Ομίλων Καλαμαριάς και Κομοτηνής παρουσίασαν στον Διοικητή της 2484 Ροταριανής Περιφέρειας, ροτ.Γιώργο Χριστοφορίδη, το Project RIDE FOR POLIO, το οποίο άμεσα ενέταξε, υπό την υποστήριξη και χορηγία της Ελληνικής Περιφέρειας, στο πρόγραμμα δράσεων για τη Δημόσια Εικόνα της για το ροταριανό έτος 2015-16

Το RIDE FOR POLIO ένα fundraising ταξίδι, έχοντας σημείο έναρξης την πόλη της Κομοτηνής στις 22 Αυγούστου και οδηγώντας με μηχανές 2.663 χιλιόμετρα, η ομάδα θα περάσει από την Ελλάδα, τη Βουλγαρία, τη Σερβία, τη Ρουμανία και την Τουρκία και θα καταλήξει στις 27 Αυγούστου στη Θεσσαλονίκη. 2.663 χιλιόμετρα τα οποία θα συνδέσουν τους ροταριανούς 5 χωρών σε ένα project που για πρώτη φορά υποστηρίζεται και από το νεοϊδρυθέν Ελληνικό Chapter του International Fellowship of Motorcycling Rotarians.

Σκοπός του RIDE FOR POLIO είναι εκτός από τη συλλογή χρημάτων, τα οποία θα μετατραπούν σε εμβόλια κατά της πολιομυελίτιδας και σε υποστηρικτικό υλικό, και η συλλογή φωτογραφικού υλικού και videos, με σκοπό τη δημιουργία πλούσιου πολυμεσικού υλικού, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για την ευαισθητοποίηση του κοινού σχετικά με τον αγώνα της εξάλειψης της πολιομυελίτιδας. Αυτό το υλικό θα δημιουργηθεί μέσω των τοπικών ροταριανών εκδηλώσεων που θα διοργανωθούν από τους ροταριανούς ομίλους των πόλεων που θα επισκεφτεί το RIDE FOR POLIO. Ένα σύνολο πολυμεσικού υλικού που θα προάγει τη φιλία και τη διεθνή κατανόηση, θα ενισχύσει τους δεσμούς της 2484 Ροταριανής Περιφέρειας με τις Ροταριανές Περιφέρειες των χωρών αυτών και θα δημιουργήσει τις προϋποθέσεις συνεργασίας για μελλοντικά κοινά projects.

Τελικός αλλά όχι αμελητέος σκοπός του RIDE FOR POLIO είναι να δοθεί η δυνατότητα στην 2484 Περιφέρεια να παρουσιάσει τις δυνατότητές της στον τομέα της προβολής της Δημόσιας Εικόνας του Rotary, δυνατότητες στις οποίες έχει επενδύσει τα τελευταία χρόνια, ώστε να προσελκύσει νέα μέλη και να ενδυναμώσει την παρουσία της στην Ελληνική κοινωνία.

Ευελπιστούμε το RIDE FOR POLIO να είναι προάγγελος υλοποίησης μεγαλύτερων διεθνών projects που θα έχουν ως στόχο την προσφορά στην κοινωνία μας.

Περισσότερα στο website της δράσης: http://rideforpolio.org  και στο Facebook Page: https://www.facebook.com/rideforpolio