Χορηγία εκπαιδευτικών kit LEGO Mindstorms EV3 για την ενίσχυση προγράμματος των Rotaract Καλαμαριάς

Ο Ροταριανός Όμιλος Καλαμαριάς στα πλαίσια της ενίσχυσης του προγράμματος Rotaract, συγκέντρωσε ένα αρκετά σημαντικό ποσό, με σκοπό να χορηγήσει στο Rotaract Καλαμαριάς εκπαιδευτικά kit LEGO MINDSTORMS EV3 για τις ανάγκες ενός πρωτοποριακού προγράμματος, το οποίο θα υλοποιήσουν σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (ΠΑ.ΜΑΚ.) και την Ακαδημία Ρομποτικής του Πανεπιστημίου.

Το πρόγραμμα έχει ως σκοπό την παροχή βοήθειας προς τα παιδιά που φιλοξενούνται στο “Χαμόγελο του Παιδιού”, ώστε αυτά να ενισχύσουν τις δεξιότητές τους και να ενταχθούν στην διαδικασία της κοινωνικής αποδοχής μέσω της εκπαιδευτικής διαδικασίας του προγράμματος της Ακαδημίας Ρομποτικής.

Ο Ροταριανός Όμιλος Καλαμαριάς και οι Rotaract Καλαμαριάς θα σας ενημερώνουν για τις εξελίξεις και τα αποτελέσματα του εκπαιδευτικού προγράμματος.

Λίγα λόγια για την Ακαδημία Ρομποτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας
Η Ακαδημία Ρομποτικής ξεκίνησε στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας με σκοπό να συνδυάσει τη μάθηση με το παιχνίδι και να μετατρέψει την εκπαίδευση σε μία διασκεδαστική δραστηριότητα. Διδάσκοντες είναι καθηγητές πανεπιστημίου, διδάκτορες και υποψήφιοι διδάκτορες καθώς και ομάδα υποστήριξης αποτελούμενη από καταρτισμένους επαγγελματίες. Η Ακαδημία Ρομποτικής χρησιμοποιεί τις προσεγγίσεις της διερεύνησης, της επίλυσης προβλήματος, των Project, και της μάθησης μέσω της ανακάλυψης, μέσα πάντα από τη συνεργασία σε ομάδες.

Περισσότερα στο: http://robotics.uom.gr/